fbpx
Ośrodek badań klinicznych we Wrocławiu
Umów konsultacje
Zapraszamy od 08:00 do 16:00

Dieta w chorobach jelit – jak jeść, aby czuć się dobrze

W chorobach jelit (WZJG oraz Crohn) nasi pacjenci spotykają się zarówno z biegunkami, jak i zaparciem. Często spotkamy się z obawami pacjentów przed przyjmowanie jedzenia, aby nie przysporzyć sobie jeszcze większych objawów.

Dieta w chorobach jelit – zdrowe zasady

  1. Twoje odżywianie w dużej mierze powinno być dopasowane do organizmu. Nie wszystko, co przeczytasz w Internecie czy na tematycznych grupach, będzie PRAWDĄ. Dieta w chorobach jelit powinna być jak najbardziej spersonalizowana.
  2. PODSTAWOWA ZASADA: staraj się jeść REGULARNIE, od 5 do 6 posiłków mniejszych objętościowo. Twój mechanizm wewnętrzny przyzwyczai się do odpowiednich pór, przez co będzie lepiej przyswajał i funkcjonował.
  3. Przy biegunkach wybieraj produkty LEKKOSTRAWNE, które będą miały możliwość szybkiego wchłonięcia.
  4. Spożywaj więcej białka. Pamiętaj jednak, że dla każdej osoby odpowiednia ilość białka jest inna.
  5. Ograniczaj tłuszcze mocno przetworzone, rafinowane cukry i nierozpuszczalny błonnik. Błonnik może wzmacniać biegunkę.
  6. Pij wodę od 1,5 do 2 litrów dziennie!
  7. W przypadku zaparć wyeliminuj warzywa kapustne i sytrączkowe, piwo, napoje gazowane, rafinowane cukry i słodkie, przetworzone smakołyki.

Posłuchaj rozmowy LIVE z dietetyczką Agnieszką Wyczesany:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram